Et udvalg af sjældne Toulouse-Lautrec cykelplakater er på auktion

Indholdsfortegnelse:

Video: Et udvalg af sjældne Toulouse-Lautrec cykelplakater er på auktion

Video: Toulouse Lautrec, the Montmartre Painter | Full Documentary 2024, Kan
Anonim

Værker, der fejrer cykling fra slutningen af det 19. århundrede, disse er ret seje

Et udvalg af vintage cykelplakater skal på auktion, herunder to designet af den berømte kunstner Henri de Toulouse-Lautrec. Swann Auction Galleries vil sætte i alt syv plakater fra det senere 19. og begyndelsen af det 20. århundrede til bud den 13. februar, hvor nogle forventes at kunne indbringe op til 12.000 USD.

I en pressemeddelelse udtaler galleriet, at cykling var en af de mest populære fin-de-siècle tidsfordriv og en voksende sport i 1890'erne og de første år af det 20. århundrede, især i Frankrig, som faldt sammen med den lige så populære og ny kunst af plakatdesign, en anden dille, der fik medlemmer af offentligheden til at følge plakatmænd på gaden for at se, om de kunne få fat i en ren kopi af en plakat, før den blev sat fast til en væg.'

Dette førte til design af plakater for en række ting relateret til cykling, herunder reklame for et kapløb for at informere offentligheden om et produkt, ligesom reklamer fungerer i vore dage, men med et strejf mere panache.

Billede
Billede

To af plakaterne på auktion er designet af den franske post-impressionistiske kunstner Toulouse-Lautrec. Den første blev skabt i 1896 efter en kommission fra det britiske cykelfirma Simpson, som søgte at reklamere for sine nye cykelkæder.

Lautrec blev inspireret til at designe plakaten omkring den britiske cykelrytter Jimmy Michael, der kørte med en tandstikker mellem tænderne, noget han blev kendt for at gøre. I sidste ende afviste Simpson designet, da den mente, at pedalerne, der blev brugt i billedet, ikke var skabt korrekt.

Kunstneren havde allerede lavet 200 tryk af plakaten for egen regning med denne overlevende kopi til salg og anslået at tjene mellem $7.000 og $10.000 under hammeren.

Det andet Lautrec-værk var endnu et værk skabt til Simpson fire år efter, med titlen 'La Chaine Simpson' og anslås at tjene $1.000 til $1.500.

Billede
Billede

Den ledende genstand på auktion er Edward Penfields 'Orient Cycles, Lead the Leaders'-design. Ifølge Swann Auction Galleries er dette 1895 meter høje værk yderst sjældent for Penfield, der norm alt arbejdede i et meget mindre format. Dette arbejde forventes at koste mellem $8.000 og $12.000 på auktion.

Yderligere plakater designet af Adrien Barrere, Eugen Grasset og W alter Thor vil også være blandt kollektionen, som vil acceptere online-bud her to torsdage fra nu.

Anbefalede: